سر مقاله

در این نوشتار و صرف‌‌نظر از همه‌ی مصادیق و نمونه‌های متعددی که در طول چند دهه‌ی گذشته و خصوصاً چند ماهه‌ی اخیر در بیانات و پیام‌های رهبر انقلاب وجود دارد، کوشیده‌ایم برخی از برجسته‌ترین و مغفول‌ترین «وظایف جوان مؤمن انقلابی» را فهرست کنیم.  ۱۲ بند پیش رو آن‌قدر صریح و روشن هست که نیازی به توضیح و تببین نداشته باشد؛ با این وجود و به فراخور هر فراز  نکاتی را نیز توضیحاً اضافه کرده‌ایم.

ترکیب نام سال ۹۳ یک چهارضلعی مفهومی را تشکیل داده است. دو ضلع از این مربع موضوعاتی کلان (اقتصاد و فرهنگ) و دو ضلع دیگر موضوعات خردتری (عزم ملی و مدیریت جهادی) است؛ با این توضیح که تحقق دو موضوع اول باید مبتنی بر دو کلیدواژه‌ی بعدی باشد. برای یافت اهمیت و سیر تشکیل این ترکیب که در یک فرایند زمانی چند ماهه از سوی رهبر انقلاب اسلامی پیگیری و منجز شده است. از نکات مطروحه‌ی ایشان در طول یک سال گذشته مواردی احصا شده است که با کنار هم گذاشتن این قطعات، پازل مشبکی شکل می‌گیرد که می‌تواند در تحلیل نام و شعار متفاوت سال ۹۳ مؤثر باشد.

امروز ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۲، سیاست‌های كلی «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد. این سیاست‌ها یكی از مؤلفه‌های مهم و اساسی استحكام ساخت درون است. در گفت‌وگو با دكتر لطف‌الله فروزنده، استاد دانشگاه به بررسی چرایی تدوین و ابلاغ سیاست‌های كلی و نیز نسبت سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی با سند چشم‌انداز ۲۰ساله پرداختیم

برگزیده‌ای از بيانات حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) در ديدار جهادگران بسيج سازندگى‌ در سال ۱۳۸۹

خداوند به رسولش فرمود که، من که پروردگار تو هستم سنتم بر این است که با اکراه کسی را مؤمن نمی‌کنم، پس توهم که عبد خالص من، و تحت تعالیم ویژه من هستی بر این امر همت نگمار؛ و این توصیه را به صورت استفهامِ انکاری بیان نمود - أَفَأَنتَ تُکْرِ‌هُ النَّاسَ حَتَّیٰ یَکُونُوا مُؤْمِنِین- آیا تو می‌خواهی از سنت من عدول کنی و در واقع به این معنی است که از سنت من عدول نکن.

بر اساس بينش توحيدي اسلام، تجربيات انسان منحصر به تجربيات حسي و مادي نمي شود تا بتوان از "هست های" طبيعي "بايدها" را نتيجه گرفت بلكه انسان موجودي مسبوق به عالم "ذر" مي باشد.

اجتماع از افراد مختلف تشكيل شده و هر فرد از خود راي و ميلي خاص دارد که مخالف با ميل و آرزوي افراد ديگر است، اما دو طرف برای بقا نیازمند انطباق و انعطاف هستند که این امر با کمک دين و ایمان دینی بهتر به دست می آید.

آینده نگری و نگاه به غایت توجه به علل غایی از آموزه های دینی است، در باورهای مکاتب نوین توجه به غایت و علل غایی رنگ باخته. بی توجهی به فلسفه خلقت انسان را به پوچ گرائی سوق می دهد.

ظرفيت ما براي زندگی خلاق، موفق و شاد به نگرش و طرز تفكر ما بستگی دارد و این امر هم فقط با هدفمندی، برنامه ریزی، نظم و تلاش به دست می آید و غیر از این هر راه دیگری فقط بیراهه و عمر تلف کردن است.

حاصل بردباری، آراسته شدن به خوبی‌ها، هم نشینی با نیکان، ارجمند شدن، عزیز گشتن، رغبت به نیکی، نزدیک شدن بردبار به درجات عالی، گذشت، آرامش و تأنی، احسان و خاموشی. این‌ها ثمره بردباری عاقل است.

قرن‌هاست که مردم ایران، نیمه شعبان را با شور و شعف وصف ناپذیری جشن می‌گیرند.

قرآن مهمترین راز توفیق پیامبر اسلام صل الله علیه وآله را در امر تبلیغ دین، مهرورزی و حسن خلق آن حضرت می داند و می فرماید: ...اگر تند خو و سخت دل بودی قطعاً از اطراف تو پراکنده می شدند.

همانگونه که بهترین روش تربیت، تربیت عملی است؛ در آموزش عقاید و رشد فکری نیز این روش مۆثرتر به نظر می رسد. این روش را در سیره امام علی بن حسین علیهماالسلام می توان یافت.

فارس به نقل از وبلاگ "قرآن معرفی می‌کند" نوشت: در اهمیت دیانت فرد مسئول همین بس که عزیر مصر با آنکه خودش فرد مشرکی بود، ولی در واگذاری مسئولیت به حضرت یوسف، تعهد او را لحاظ کرد.
 

پس اين رحمت چيست؟ نمونه اي ديگر از قرآن، داستان حضرت موسي(ع) وخضر است. حضرت موسي(ع) پيامبر است... .

صاحب جواهر می‌نویسد: از چیزهای عجیب و غریب، وسوسه بعضی‌ها درباره «ولایت فقیه» است، گویا اصلا چیزی از طعم فقه را نچشیدند و از حرف و کارشان هیچ چیزی نفهمیده‌‌اند.

آیت‌الله جاودان از اساتید اخلاق تهران درباره نشانه‌های کامل‌بودن ایمان گفت:‌ کسی که گناه نمی‌کند، حداقل نصاب ایمان را دارد و می‌توان او را مؤمن خطاب کرد، چرا که مؤمن واقعی بر اساس دین و ایمانش عمل می‌کند.

رفتیم ستاد اقامه نماز و به مکافاتی، بعد از یک ساعت ارايه گزارش فعالیت‌های انجام شده گروه جهادی، مبلغی گرفتیم بابت امور فرهنگی. تازه شرط هم گذاشتند که این‌طور خرج شود و آن‌طور...!

خبرگزاری هجر: تبیین عادلانه «سیستم الهیات» و نجات آن از جاهلیت یهودی، نصرانی، اموی و انحراف خوارج، مهم‌ترین اقدام عادلانه حضرت علی(ع) پس از رحلت پیامبر(ص) بود که نقش حیاتی برای اسلام و همه ادیان الهی داشت.

ای‌کاش از لیبرال‌ها یاد می‌گرفتیم که این عصر،عصر تشکیلات و کار گروهی است؛ و هرکدام فله‌ای و هیأتی کار نکنیم؛ و اگر کسی هم آمد و گفت: که کار بدون تشکیلات به نتیجه مطلوب نمی‌رسد؛ همه او را به کم‌کاری و بی‌همتی متهم نمی‌کردیم...