استقبال دانشجویان کم نظیر بوده است/ فرهنگ‌ سازی مهم ترین محور اردوهای جهادی است

 

هر ساله در اواخر مردادماه و اوایل شهریور دانشجویان برای محرومیت زدائی به مناطق محروم می روند. این حرکت دانشجویان و دیگراقشار جامعه که به اردوهای جهادی معروف شده است، همه ساله با استقبال زیاد دانشجویان روبرو می شود.

این روزها که دانشگاه ها در تعطیلات تابستانی خود هستند، گروه های زیادی با سفر به مناطق محروم، خدمت کوچکی برای آبادی روستاهای دورافتاده کشور می کنند؛ با یکی از همین دانشجویان همراه شدیم، وی که از موسسین یکی از همین اردوها در استان فارس را داشته است، از حال و هوای اردوهای جهادی  می گوید، و توضیحاتی درباره اهم فعالیت های چندسال اخیر خود می دهد.

وی اعتقاد دارد، استقبال دانشجویان به اردوهای جهادی به طور شگفت آوری زیاد شده است؛ و فرهنگ سازی را مهم ترین محور این اردوها  می داند.

چندساله که شما در اردوهای جهادی شرکت می کنید؟
بنده موسس یکی ازگروه جهادی در استان فارس هستم. این گروه جهادی در سال 89 به نام حرکت المحرومین تاسیس شد وتاکنون 4 حرکت بزرگ داشته است. تاکید بنده برروی کلمه «حرکت» است چونکه حرکت به معنایی ادامه داربودن است و هیچ توقفی نخواهد داشت.

راجب 4 حرکت بزرگی که انجام دادید بیشتر توضیح دهید.
سال90 در استان فارس بودیم. سال91 در استان کرمان انجام گرف . سال 92 استان سیستان وبلوچستان ودر نوروز 93 هم بخش دیگری از استان سیستان و بلوچستان قسمت شد و کار کردیم. بیشتر فعالیت هایی که ما در این استان ها داشتیم عمرانی، فرهنگی، بهداشتی و آموزشی بوده وهست و بیشتر عزیزانی که با ما هستند اهم فعالیت و تخصص های آنها در این  چهار زمینه می باشد.

عضوگیری شما برای این فعالیت ها به چه شکل است؟
در بین ما هم دانشجویان حضوردارند وهم از طلبه های جوان و بیشتر عضوگیری های ما از طریق تبلیغات انجام می گیرد. در عضوگیری های ما برای شرکت در چنین فعالیت های از مراجعه کنندگان حتی مصاحبه و یک پرسش و پاسخ نیز انجام می شد.

استقبال افراد جامعه به خصوص دانشجویان از این اردوها به چه شکل بوده است؟
الحمدالله جامعه و مردم کشورما نشان داده اند که برای محرومیت زدائی وکمک به مستضعفین همیشه آماده اند واین یک خصلت مخصوص مردم ایران است. در بحث استقبال هم خداروشکر سال به سال افراد بیشتری به این فعالیت های خیرخواهانه وارد می شوند ما هر ساله هم از افراد قدیمی استفاده میکنیم هم افرادی که تازه عضو شدند و میل به چنین کاری نشان داده اند. برای مثال در یکی از این اردوها بالغ بر 120 نفر ثبت نام کردند که برای یک گروه کوچکی مثل ما بسیار زیاد محسوب می شد.

با توجه به این که در مناطق محروم گروه های جهادی فعالیت های فرهنگی خاصی نیز دارند توضیح بدید که این فعالیت ها به چه شیوه هستند؟
در اردوهای جهادی تنوع فعالیت ها بسیار بالاست مخصوصا فعالیت های فرهنگی برای قشر محروم مناطق مختلف. اردوهای جهادی فقط شامل بخش عمرانی نمی شه و شاید به جرات باید بگم که اردوهای جهادی بیشتر فعالیت های خودشون رو مختص برنامه فرهنگی می کنند. موضوع فرهنگ سازی مهم ترین محور این اردوهارو تشکیل میدهند.

ما در گروه جهادی «حرکت المحرومین» بحث فرهنگی، تربیتی وآموزشی مناطق محروم رو با نیرو ای بیش از نیروی عمرانی پیگیری می کنیم. اهم این فعالیت ها شامل ارتباط چهره به چهره جهادگرها با مردم، برنامه های سرگرمی وتفریحی برای کودکان و حتی نوجوانان این مناطق، بحث های اعتقادی، مذهبی و اخلاقی که به فراخورمنطقه تنوع دارند. به طور مثال در بیشتر مناطقی که اهل تسنن زندگی می کنن گروه جهادی «حرکت المحرومین» جشن های با موضوع وحدت وجشن تکلیف برای کودکان، شبی با شهدا که سعی بر این شده که از شهدای همان منطق یادبشه برگزار می کنند.

استقبال سال گذشته و سال های قبل با امسال چه طوربوده؟
خب به دلیل فضایی که بین این چنین اردوهایی وجود داره سال به سال الحمدالله  تعداد اعضا بیشتر و بیشتر میشود. ما سال اولی که شروع کردیم 25 نفر عضو شدن و همگی به اردو جهادی رفتند. سال بعد باوجود اینکه اردو در منطقه ای خارج از استان فارس بود و سختی کار بالارفت این آمار دو برابر شد.

نحوه شناسایی مناطق محروم توسط شما به چه شکلی است؟
ما در گروه جهادی «حرکت المحرومین» یک تیم شناسایی مناطق محروم طبق چارت سازمانی تعریف کرده ایم. این تیم شش ماه قبل از هر اردوبه کرات ازمناطق محروم بازدید می کنند. این شناسایی طی چند مرحله انجام می گیره به این شیوه که ابتدا با مسئولین منطقه بعد با ارزیابی امکانات و در آخر با مردم ارتباط برقرار میشه تا منطقه محروم اثبات بشه بعد جهادگرها طی برنامه ریزی به کمک مردم این مناطق می روند.

در بین اعضای اردو، دانشجویان به صورت اکثرحضور دارند چه تاثیراتی بر فضای دانشگاه می توانند داشته باشند؟
اردوهایی که با نام جهادی شناخته می‌شوند صرفا بحث عمرانی برای منطقه محروم ندارن وحتی باید گفت بیشتر از محرومیت زدائی برای کسانی که در اردو شرکت می کنن ثمره و فایده دارن و مسئله آبادانی بخش کوچکی از این اردو ها رو شامل می شوند. در بیشتراین اردوها بحث تربیتی و روحیه جهادی فردی که در این حرکت خداپسندانه شرکت کرده بیشتر مدنظر قرار می گیرد.

وقتی فردی که بیشتر امکانات زندگی براش فراهم هس از این ها دست میکشند وبرای آبادانی و خدمت رسانی به مناطق محروم میروند واندکی از دردها و رنج های مردم فقیر و مستضعف رو میبینه در روحیه او تاثیری می زاره که شاید به جرات میشود بگم که هیچ چیز این تاثیر رو برفرد نمی گزارد. طبق فرموده مقام  معظم رهبری : «حضوریک جوان مومن مجسم آیه قرآن است» واین سخن خیلی از حرف ها رو روشن می کندت.

در بخش عمرانی وآبادانی مناطق محروم هزینه ها رو چه طور فراهم می کنید؟ آیا کمک های مردی هم دریافت می کنید؟
در بحث هزینه ها ما از مسئولین منطقه که وظیفه دارند درخواست میکنیم اما مردم هم واقعا کمک رسانی می کنن. البته کمک های مردم و حتی مسئولین صرفا مالی نیست وما در همه بخش ها از این ها کمک میگیریم . یکی از کارهای که بچه های جهادگر انجام میدن ارتباط دادن مسئولین و مردم است.

 

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران